Przedszkole Miejskie nr 7 w Sosnowcu

Klub Zdrowego Przedszkolaka

Przedszkole Miejskie nr 7 w Sosnowcu

Światowy Dzień Wody z PAH

W dniach 20.03-24.03.2023r. grupa „Biedronki” realizowała działania w ramach akcji „Światowy Dzień Wody z PAH” ze szczególnym skupieniem się na ścieżce tematycznej pt. „Wirtualna woda”.

Nasze działania rozpoczęliśmy od przygotowania (kolorowania, laminowania i wycinania) gazetki tematycznej, którą powiesiliśmy na szkolnym korytarzu, aby móc zaangażować w akcję jeszcze większe grono odbiorców. Przedszkolaki, uczniowie oraz grono pedagogiczne chętnie zatrzymywali się, oglądali i dyskutowali na tematy związane z wodą i jej znaczeniem.

Dzieci z grupy „Biedronki” wykonywały rozmaite czynności i działania w ramach zajęć edukacyjnych dotyczących wody.
Rozwiązywały zagadki słuchowe, a podczas ćwiczeń ruchowych odpowiednio reagowały na sygnały dźwiękowe. Wybierały spośród wielu obrazków te, które przedstawiają czynności realnie zużywające wodę, a także te, które potrzebują wody na etapie produkcji.
Szacowały, ile wody zużywa się przy czynnościach związanych z obrazkami, które wybrały.
Dzieci poznały pojęcia „wirtualna woda” oraz „ślad wodny”, dowiedziały się, że woda jest niezbędna do wytworzenia wszystkiego, co nas otacza, a także poznały proces powstawania bawełnianych ubrań.
Oglądały animację edukacyjną pt.: „Woda nie tylko w kranie”, dyskutowały na temat jej treści oraz kolorowały tematyczną kolorowankę. „Biedronki” zastanawiały się, co można zrobić, by zużywać mniej wirtualnej wody, a także poznały zasadę 6R (tj. przemyśl, odmawiaj, ograniczaj, używaj wielokrotnie, odzyskuj, naprawiaj).
Na zakończenie cyklu zajęć związanych ze „Światowym Dniem Wody” grupa wzięła udział w drużynowym quizie wiedzy połączonym z grą – labiryntem.