Z życia przedszkola 21-22/2025
18-30.05.2025r.
W minionych tygodniach gr. „Motylki”rozmawiała o zwierzętach domowych, sprawowaniu nad nimi opieki oraz szacunku wobec zwierząt. Układała puzzle obrazkowe z pamięci: „U weterynarza”. Brała udział w zabawie dydaktycznej: „Zwierzęta i ich domy”.
Z okazji „Dnia Mamy i Taty” dzieci przygotowywały dla Rodziców laurki, wykorzystując swoją pomysłowość oraz inwencję twórczą w ich ozdabianie materiałami zdobniczymi.
Utrwalały kształty poznanych figur geometrycznych, układając z nich dowolne kompozycje na płaszczyźnie. Uczestniczyły w zabawie z elementami kodowania: „Wiosenne kwiaty”- odczytując na planszy kod obrazkowy utworzony przy pomocy strzałek kierunkowych. Utrwalały kolory, poprzez zaznaczanie za pomocą klamerek odpowiednich kolorów składających się na na dany kwiat. Korzystając w maju ze słonecznych chwil „Motylki” udały się na spacer po okolicy.
Dzieci fascynuje nie tylko to, co bliskie, ale też to, co odległe i niedostępne do bezpośredniego poznania. Takim tematem jest kosmos. W minionym tygodniu w grupie „Misie” zagadnienie to zgłębialiśmy, oglądając albumy, książki popularnonaukowe, czytając opowiadania i organizując różnorodne zabawy. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowiadania „Tajemnice kosmosu”. Była upalna, ciemna noc. Stefan nie mógł zasnąć. Dołączył więc do rodziców, którzy siedząc na balkonie, obserwowali rozgwieżdżone niebo. To było fascynujące… tyle świecących na niebie punkcików, bezkres…. Mama Stefana opowiedział mu o swoich marzeniach z dzieciństwa, aby zostać kosmonautą i polecieć rakietą w kosmos. Chłopiec dowiedział się, co to jest grawitacja i że dzięki niej w kosmosie się fruwa. Chociaż trochę się bał, ale powiedział, że też chciałby polecieć tak daleko. Razem z mamą co prawda… ale jednak! Po wysłuchaniu utworu dzieci zadawały bardzo dużo pytań, były podekscytowane tajemnicami kosmosu i zaciekawione. Zabawy ruchowe, np. „Start rakiety”, „Kosmiczne grzechotanie”, „Ufoludki na planecie”, zabawa logopedyczna „Kosmiczna mowa” to były nie tylko chwile rozwijania aktywności ruchowej i prawidłowej artykulacji, ale także czas na radosną zabawę. Podczas zabaw tematycznych „Kolorowe kule”, „Planety się ruszają” poznały pojęcie: Układ Słoneczny oraz nazwę naszej planety. Następny tydzień poświęcony był rozmowom na temat rodziny. Opowiadanie „Czas dla rodziny”, którego dzieci wysłuchały w minionym tygodniu, przedstawiało typową sytuację. Ula – bohaterka opowiadania – została dłużej w przedszkolu. Prawie wszystkie dzieci już wyszły do domu, a mamy nie ma… Dziewczynka wpadała w coraz większość złość i nie chciała przywitać się z mamą. Mama długo musiała jej tłumaczyć, że dorośli czasami mają ważne obowiązki i spóźnienie po dziecko nie oznacza, że jest ono mniej ważne i mniej kochane. Zapewniła córkę, że jest dla rodziców najważniejsza na świecie. Bardzo ją kochają, uwielbiają spędzać z nią czas i się razem bawić. Dzieci po wysłuchaniu opowiadania oraz wierszy C. Janczarskiego „Tramwaj”, D. Gellner „Mamo!” dzieliły się swoimi wrażeniami z podobnych zdarzeń, uczyły się rozpoznawać i nazywać emocje i coraz bardziej złożone uczucia bohaterów opowiadań, rozróżniać emocje przyjemne i nieprzyjemne, radzić sobie z trudnymi. Poznawały uczucie miłości, ale także sposoby radzenia sobie z poczuciem samotności i tęsknotą. Dzieci wiedzą, że przy wsparciu rodziny możemy nauczyć się radzić sobie ze wszystkimi uczuciami. „Misie” przygotowywały się też do występu na Przedszkolnym Festynie Rodzinnym oraz wykonywały upominki dla swoich bliskich.
Lilia wzięła udział w Ogólnopolskim konkursie „Moja pierwsza zakładka do książki”
Grupa Biedronki poznała literę H. Dzieci poznawały tematykę związaną z rodziną. Biedronki przygotowały pracę plastyczną: „Portret mojej mamy” oraz „Moje domowe obowiązki”. Nie zabrakło łamigłówek matematycznych. Przedszkolaki brały udział w warsztatch dentystycznych.