I TYDZIEŃ; „Zielono nam”
Wiosenna pogoda zachęca do poznawania i obserwowania przyrody oraz do pogłębiania wiedzy o naturze. W ostatnim czasie skupiliśmy się na poszerzaniu wiadomości dzieci na temat zwierząt i owadów żyjących na łące. Przedszkolaki śpiewały piosenkę „Łąka”, rozmawiały na temat właściwego, czyli bezpiecznego i pełnego szacunku do przyrody zachowania na łące, zastanawiały się, czy musimy bać się owadów, słuchały wiersza „Bzycząca łąka”, wykonały pracę plastyczną „Bocian na łące”. Dzieci doskonaliły swoje umiejętności matematyczne (zabawy „Liczymy kwiaty”, „Układamy kwiaty zgodnie z instrukcją”, „Małe kwiaty, wysokie drzewa”) Dużo czasu poświęciliśmy pszczołom – były to ciekawostki przyrodnicze na ich temat. Mieliśmy także czas na „prawdziwe” obserwacje przyrodnicze podczas spacerów i zabaw w przedszkolnym ogrodzie, zabawy muzyczne „Gramy na łące”, „Orkiestra na łące” oraz na utrwalenie poznanych wiadomości podczas quizu wiedzy „Prawda czy fałsz?”.
II TYDZIEŃ; „Patrzymy w gwiazdy”
Kosmos fascynuje – nie tylko naukowców, astronomów, astronautów i kandydatów do lotów kosmicznych, ale także przedszkolaki. „Kosmiczny” temat spotkał się z żywym zainteresowaniem dzieci, które chętnie oglądały ilustracje, słuchały informacji na temat planet i gwiazd, aktywnie i z wielkim zaangażowaniem brały udział w zabawach, pytały o wiele spraw związanych z odkrywaniem kosmosu. Zaczęliśmy tydzień od opowiadania A. Głowińskiej „Kicia Kocia w kosmosie, dowiedziały się, jak wygląda teleskop, a także zdobywały wiedzę na temat Słońca. Wykorzystaliśmy temat rakiet i lotów kosmicznych do rozwijania umiejętności matematycznych (zabawy „Rakieta z figur”, „Rakiety na swoich drogach”, „Gwiazdy na nocnym niebie”, „Gdzie więcej świeci gwiazd?”). Dzieci zastanawiały się, jak mogą wyglądać ufoludki (zabawa artykulacyjna „Rozmowy ufoludków”, zabawa słuchowa „UFO leci zgodnie z dźwiękami”, zabawa muzyczna „Lecimy statkiem kosmicznym”).
III TYDZIEŃ; „U rodziny”
Przedszkolaki okazują miłość, wdzięczność, przywiązanie, tęsknotę, ufność, podziw wobec swoich rodziców w sposób najpiękniejszy na świecie – to wiedzą i czują wszyscy rodzice! W ostatnim czasie skupiliśmy się w przedszkolu na tym, jak te wszystkie uczucia nauczyć się nazywać i wyrażać – dzieci brały więc udział w zabawie językowej „Co powiesz komuś, kto…?”, zabawie dydaktycznej „Co sprawia, że jest nam przyjemnie?”, poznały powitankę „Życzenia dla mamy i taty” oraz piosenkę „Święto rodziny”, słuchały wiersza „26 maja”. Tematyki rodzinnej dotyczyły też zabawy „Imiona naszych mam” i „Imiona naszych tatusiów”, a także zabawa „Co dla taty, co dla mamy” oraz „Na słowo mama”. Dzieci doskonaliły umiejętność wypowiadania się podczas zabaw „Czas z rodziną”, „Co lubi rodzina?”, „Wspólne pasje” oraz wykonały prace plastyczne, będące pięknym wyrazem ich miłości wobec rodziców.
IV TYDZIEŃ; :Dzień Dziecka”
Przedszkole to miejsce radosnej zabawy i przyjaznych kontaktów z rówieśnikami. Żeby wszyscy czuli się tu dobrze i bezpiecznie, potrzebna jest tolerancja i empatia wobec innych, a także respektowanie praw innych osób – do bawienia się tymi samymi zabawkami, do odpoczynku, bycia wysłuchanym i wiele innych. Właśnie o prawach, ale też i o obowiązkach dziecka rozmawialiśmy ostatnio z przedszkolakami. Dzieci dzieliły się przemyśleniami na temat swoich praw i obowiązków oraz brały udział w zabawach „Prawo czy obowiązek?” i „Ulubione obowiązki”, pamiętały też o sumiennym wypełnianiu obowiązków dyżurnego. Przedszkolaki poznawały też zwyczaje związane z obchodami Dnia Dziecka w wybranych krajach oraz zabawy dzieci żyjących na innych kontynentach. Radość i inne pozytywne emocje dzieci mogły wyrazić podczas zabaw muzycznych i zabaw plastycznych – były to impresje malarskie przy muzyce klasycznej „Malujemy wesołe obrazki”.
Urodziny w tym miesiącu obchodzili: Aurelka L i Oliwierek M. Dzieci złożyły jubilatom życzenia, odśpiewały tradycyjne „Sto lat”, w prezencie wykonały laurkowe serduszka. Jubilaci obdarowali dzieci cukierkami oraz mini prezencikami. Wesoła, sympatyczna atmosfera utrzymywała się cały dzień.
Dodatkowe atrakcje: przedszkole odwiedziła pani Aneta Stefańska z Kluby Transformacji w Sosnowcu z pięknie pachnącą niespodzianką w postaci sadzonek ziół. Dzieci mogły dotknąć i powąchać prawdziwe zioła, które znamy z kuchni, a nie zawsze wiemy jak wyglądają. Każde dziecko w prezencie otrzymało doniczkę z ziołami, które mogło zabrać ze sobą do domu.
Dn 19.05. w POK-u odbył się konkurs recytatorski pt. „Wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy uczą i bawią”. Naszą grupę reprezentowała Maja Drożniak i zdobyła II miejsce. Wielkie gratulacje!!!





















































